Alkohol

7. února 2009 v 20:52 | emOtive.dOll°° |  Drogy
Ethanol, alkohol, líh
Ethanol vzniká kvašením cukru, koncentrovanější nad 15% nutno vyrobit destilací. Je stálou součástí látkové přeměny u člověka. Člověk, který nikdy nepožil alkohol, má hladinu ethanolu v krvi 0,003 g/kg. V mnoha nápojích jsou ovšem stopy alkoholu.


Lidstvo velmi záhy poznalo účinky alkoholu a pije jej od nepaměti. Že poznalo víno, není ku podivu; ku podivu je, že se naučilo vařit pivo, které se pilo již např. v starém Egyptě. Alkohol měl i svého boha, boha vína. U Řeků jím byl Dionýsos, u Římanů Bakchus.
Konfucius, Buddha a Mohamed zakazovali alkohol.
Nejen mravoučnými zkazkami, ale i přísnými nařízeními se bojovalo proti alkoholu.
Čínský císař Vu Vong vydal v r. 1220 př. n. l. nařízení, aby všechny osoby přistižené při pitce byly trestány smrtí.
Drakón v Athénách dával opilé zabíjet. Solón je zprvu pokutoval, pak popravoval.
Opilost
Nastává příjemný pocit uvolnění, vše se zdá růžové, nadějné. Starosti mizí. V menšině případů nastává pravý opak, zasmušení, lítost a pláč. Opilý se rád poslouchá, chlubí, sám sobě se zdá být duchaplný, a skutečně z počátku je žertovný, baví společnost.
Sympatie stoupají. Někdy by opilý objímal celý svět, rád se kamarádí, platí za druhé.
Povolí vnitřní napětí, ostych a bázeň. "Rozváže se" jazyk nejen mateřský, ale I cizí.
Zábrany mizí, takže padá přetvářka a respektování mravních i právních příkazů. Prozrazují se tajemství vlastní, cizí i státní. Vlastní schopnosti se přeceňují. Je to stav příjemný, pro někoho je to ráj, proto tak často vyhledávaný, mnohými omlouvaný, ostatními právem jako deformace osobnosti zatracovaný.
Nálada je vratká a snadno se mění, též postoje, sympatie a antipatie; chvástavost, beztaktnost vede ke konfliktu, agresi, rvačce. Opilý se stává dravým, sexuálně agresivním i incestózním.
Těžká opilost končí bezvědomím a bývá amnézie.
Lehká opilost má sklon k sentimentalitě, ostatní lidé ji označují jako "povznesenou náladu".
U opilého je málo příznivá půda pro "nadpřirozené věci", nebojí se ani strašidel, ani reprezentanta Policie.
Různí lidé mají různou toleranci alkoholu; někdo se opije po 0,1 l vína, někdo nejeví podstatné psychické úchylky ani po 0,4 l koncentrovaného nápoje. U pijáků tolerance zprvu stoupá, pak opět léty klesá.
Patická opilost je zvláštní opilost; je to mrákotný stav krytý amnézií. Je velmi nebezpečná. Člověk stižený patickou opilostí je jako automat, může být jako běsnící golem.
Alkohol a játra
Alkohol je nebezpečná a zrádná droga, na kterou se může člověk stát snadno závislým.
Alkohol - etanol - je jednoduchá a malá molekula, která vzniká kvašením cukrů. Patří mezi psychotropní látky. Vře při 77°C a tuhne při
-117°C. Má řadu pozoruhodných vlastností, např. kvasinky, které umožnily jeho vznik, nechá žít jen do koncentrace 14 procent. Vyšší koncentrace je hubí.
Při pití alkoholických nápojů si nekteří lidé neuvědomují, že neukájí pouze žízeň nápojem, který jim chuťově vyhovuje, ale že si pěstují návyk na větší nebo menší konzumaci alkoholu. Lidi, kteří požívají alkoholické nápoje, můžeme rozdělit do čtyř skupin - abstinenti, konzumenti, pijáci a osoby závislé na alkoholu.
Abstinenti umějí uhasit žízeň kteroukoli tekutinou, v níž není žádný alkohol, protože jeho požití v sebemenším množství odmítají ať je k tomu vedou zdravotní důvody nebo jiné. Abstinentem můžeme nazvat člověka, který nepožil alkoholický nápoj v jakékoli formě a množství po dobu tří let. Dá se předpokládat, že důkladných abstinentů je na světě velmi málo a pokud jsou, vyskytují se nejčastěji mezi dětmi do věku pěti až šesti let. V tomto věku v největším počtu případů totiž dítě okusí pivo, víno a jiné nápoje obsahující minimální množství alkoholu.
Většina z nás se už v dětství či v mladistvém věku zařadí mezi konzumenty. Dospělý konzument pije alkoholický nápoj ve vhodném množství a ve vhodném věku. Od alkoholického nápoje očekává jen chuť a uhašení žízně a o jeho nedozírných následcích na nervový systém kolikrát ani neví, nejčastěji se jedná o třetinku desetistupňového piva při jídle nebo decilitr vína po práci. Zato pijákům nestačí alkoholické nápoje ani jako zdroj tekutiny a dokonce ani neuspokojuje jejich chuť. Žádají si alkoholickou euforii. Příjemnou změnu, dobrou náladu, obveselení, úlevu, odstranění obtíží, zapomění. A od té doby, člověk hledá v alkoholickém nápoji zdroj energie a začíná cesta, na níž se často nevinný piják promění v člověka závislého na alkoholu.
Člověk závislý na alkoholu má výrazný znak snížení tolerance na alkohol, což znamená, že se závislý opije častěji a daleko rychleji než dříve a při nevhodné příležitosti. Nezřídka začíná pít již od rána.
Nepřiměřené a časté požívání alkoholu může způsobit značné poškození organismu. Začneme trávicím ústrojím. Zde dochází, jak ke změnám na žaludeční a střevní sliznici, tak i ke změnám žaludečních šťáv. To vede k poškození sliznice a má velký význam při příjmu potravy a trávení. Často se u pacientů, kteří mají potíže s nadměrným množstvím alkoholu, setkáváme s operací žaludku. U alkoholiků dochází také k silnému poškození jater. Játra jsou největší žlázou v těle. Přes játra protéká veškerá krev a jako první přicházení do styku s látkami přijatými z potravy. Jaterní buňky mají obrovskou regenerační schopnost, jsou však vystaveny účinku odpadních produktů metabolismu těla. Produkují žluč, díky které dostávají nežádoucí látky z těla ven. Je-li do jater přivedena krev obsahující větší množství alkoholu, začnou jaterní buňky produkovat enzym alkoholdehydrogenázu, jejímž působením se alkohol postupně snižuje. U lidí závislých na alkoholu bývají játra zvětšená a citlivá. Alkohol dále způsobuje škody na srdci a nervovém systému.
Alkohol by se měl pít s mírou a jen v určitých případech. jenže to se asi nikdy nestane, protože ne všichni si dokáží říct NE.

Za jak dlouho je schopen člověk vážící 60 kg, který má v pořádku játra, řídit vůz bez stop alkoholu v krvi, napoví následující tabulka. Jsi-li neschopen počítat, použij k výpočtu aplet.
Pivo 12 stupňů
0,5 litru 3 hod
1 litr 5,3 hod
1,5 litru 8,3 hod
2 litry 11,30 hod
3 litry 17 hod
Víno
2 dcl 4,3 hod
4 dcl 9,3 ho
6 dcl 14 hod
8 dcl 18,3 hod
1 litr 24 hod
Destiláty
0,5 dcl 3 hod
1 dcl 6 hod
1,5 dcl 9 hod
2 dcl 11,3 hod
2,5 dcl 14,30 hod
3 dcl 17,3
Kapka alkoholu
Tvrdí se, že alkohol dělá dobře na srdce. Dobré je především červené víno. To má v sobě fenoly, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. Fenoly jsou obsaženy i v ostatních ovocných šťávách. Obecně má veškerý alkohol schopnost mírně snižovat hladinu cholesterolu v krvi. ČASTÉ SEKUNDÁRNÍ PSYCHIATRICKÉ DIAGNÓZY K ALKOHOLISMU: - deprese - panická úzkostná porucha - obsese - někdy se alkoholismus přesmykne do mentální anorexie ČASTÉ SEKUNDÁRNÍ OSTATNÍ DIAGNÓZY K ALKOHOLISMU: - nadměrné zatížení jater s jaterní cirhózou (vazivová přestavba jater), zvětšením jater (bez jater se nedá žít - pokud zcela vypoví, člověk zemře!), ev. rakovina jater z trvalé intoxikace - velmi často postižení slinivky břišní (chronický, akutní zánět nebo rakovina) - vysoký krevní tlak (hypertenze) - srdeční choroby (dilatační kardiomyopatie) - srdce se zvětší v důsledku velkého objemu krve (hlavně u pivařů) - cévní mozková příhoda (mrtvice) - rakovina dutiny ústní, jazyka hltanu, hrtanu a jícnu, obzvláště při současném kouření nebo požívání nekvalitních alkoholických nápojů - nádory jiných oblastní než styčných s alkoholem - uvažuje se nad celkovým útlumem imunity a zvýšené aktivaci některých karcinogenů enzymatickými systémy - podvýživa - dyspepsie (nejrůznější nevolnosti) - gastritidy (záněty žaludeční sliznice), snížení schopnosti absorbovat výživné látky ze stravy střevní stěnou - impotence - neuropatie (poškození nervů) z hypovitaminoz B
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama