Extáze

7. února 2009 v 20:10 | emOtive.dOll°° |  Drogy
Každý z vás už někdy byl na opravdové pařbě, kde to pekelně jelo. Tam jste si možná všimli lidiček, kteří si večer dávali tak, jak nikdo před nimi. Dotyky, sem tam pusa, hlavně ale tanec a pohyby. Nevyčerpatelná energie. Taková je zvenčí Extáze (Éčko, Pilule, Koláč…). Pojďme se ale podívat trochu do jejího nitra.

Extáze patří mezi syntetické (uměle vyrobené) stimulační drogy (dodává energii, tlumí potřebu spánku). V roce 1912 byla vyvinuta jako prostředek na hubnutí. Opravdový boom ale prodělala až v 80. letech s rozvojem House Parties. Za deset let se dokázala vyvinout z téměř neúčinné látky v symbol, neodmyslitelně patřící k životnímu stylu lidí okolo Parties.
Plný chemický název je 3,4-metylen-dioxy-A - metyl-amfetamin. Zkráceně tedy MDMA
Prodává se ve formě lisovaných tablet, které velikostně nepřekračují jeden centimetr. Díky potravinovým barvivům mívají různé barvičky a díky novým lisům i různé tvary. Aby se dali odlišit, lisují se na ně i různé značky. Známe tak například Mercedes, Mitsubishi, Srdíčko a mnoho jiných. Základní a také nejrozšířenější však zůstává klasické kolečko. Specielním případem Extáze je tzv. "Ampule", tedy ampulka velikostí podobná práškům, které máte doma v lékárničce, jež je zcela naplněna čistou MDMA.
Druhým novým postupem, jak do sebe vpravit tuto látku vymysleli nedávno v Anglii. Klíčem jsou žvýkací medvídci. Do nich se Extáze vstřikuje ve formě gelu.
Čistá se na trhu vyskytuje velmi zřídka. Velmi rychle se totiž zjistilo, že se do pilule dá vlisovat cokoli a tak si vytvořit požadovaný stav. Ten se dostavuje do jedné hodiny, poté ve vás "jede" od dvou do šesti hodin a dojezd.
Nájezd se pozná snadno, pokud jste zrovna na Party. Hudba se stane mnohem výraznější a vy si jí budete mnohem více užívat. Tento stav trvá několik hodin. Člověk na nic nemyslí, jen si dává onu hudbu. Sekundárním znakem požití je schopnost mnohem více se vžít do problému, nebo nálady společníka. Melete kraviny a ejhle on vám rozumí a zajímá ho to. Stejně je to s navázáním kamarádství, nebo bližší citové vazby. Prostě to najednou jde a on (ona) vás pochopí. Proto se Extázi v odborných kruzích říká "droga lásky". Problém ale může nastat, pokud se probudíte vedle někoho, kdo se vám ještě tutéž noc velmi líbil a hle, po doznění Éčka je to pěkný hnusoň.
Dojezd se pozná velmi dobře. Člověk začne moc myslet na záporné věci a pokud se okamžitě nedostane nahoru, následuje "Fuck you" stav. Neboli dlouhé a nepěkné pocity přecházející v deprese. Někdo tento stav zahání Marihuanou, někdo sní další koláček a jede dál.
V následujícím odstavci se pokusím rozdělit všechny pocity, aby jste věděli po čem co máte.
Rychlost - klasická, otupující rychlost. Na nic jiného není čas, musí se tancovat… Tak tohle dělá přimíchání Pervitinu do koláče.
Láska - dáváte si opravdu moc lidi okolo, milujete je, aniž je znáte, rádi si s nimi popovídáte, každý se vám líbí - MDMA, nebo silnější a specielní varianta MDAA
Halucinace - Ať už dobré, nebo ne, většinou za ně může LSD, nebo silnější kamarád LAE 32 po dojezdu je i spánek obtížným, a to ještě dlouho po Párty. Vše se točí, vše někam utíká.
Velmi silné halucinace, téměř žádná rychlost, zvuková deformace hudby - kokain

Nyní něco ke kladům a záporům.

Pro:

  1. Neuvěřitelně silné, ale většinou nedefinovatelné zážitky.
  2. Zlepšení vašeho chování vzhledem ke společnosti. Tedy to, co po vás chtějí rodiče a lidská společnost vůbec. Mnohem lépe vám půjde komunikace a verbální chování. Pochopíte a budete mít víc rád(a) lidi okolo sebe. Opačně funguje nenávist. Dobře a dlouho komunikujete s lidmi, u nichž jste si mysleli, že je to nemožné.
  3. Celkově se vám zlepší náhled na svět jako takový. Dostane zase barvy a to k lepšímu.

Proti:

  1. Pokud nemáte v absolutním pořádku srdce, ledviny a játra, nikdy E nejezte! Tyhle orgány totiž dostávají pěkně na frak po celou dobu účinku a pokud jsou oslabeny třeba jen nemocí, s oblibou vysadí uprostřed Párty. Pak už jen kde je záchranka…
  2. Pokud se neproléváte vodou, můžete celkem efektivně zdechnout. Protože se jedná o stimulační drogu, necítíte problémy jako je třeba nedostatek tekutin, křeč ve svalu... Takže pokud už to někde sníte, koukejte dát pozor na to, ať u sebe máte flaštičku s tekutinami a hodinky. Je dobré, každou celou protancovanou hodinu zapít půl litrem něčeho jiného, než je alkohol.
  3. Jakmile odezní účinek, dostaví se opak. Tedy procitnutí do reality. Najednou vašim nohám dojde, že tancují už osm hodin v kuse, a už na to prostě nemají. Taky se ozve žaludek, že v sobě má asi tři litry vody a vůbec se mu to nelíbí. Do toho máte v hlavě pocit, že vám povrch mozku někdo dokonale vydrhnul rejžákem - tedy absolutní prázdno. Během mnohahodinovém spánku vás asi potká pár velmi živých snů. Navíc díky velkému výdeji energie se vám bude zdát, že je všude strašná zima. Zalezete pod deku a krásně se zpotíte. Výsledek - ještě větší zima. Po probuzení zjistíte na váze, že jste někde nechali pár kilo. Druhý šok vás čeká, pokud ucítíte jídlo. To rozhodně nebude patřit k tomu, co chcete vidět dalších dnech.
  4. Díky onomu získání nových hodnot půjde ho háje celý váš život. Koníčky, záliby, způsob chování. Vše se změní a už nikdy nevrátí do původního stavu.
  5. Po několika dnech vás přestanou bolet svaly. V tu chvíli nastoupí naprosto neuvěřitelná nutnost, zahodit ten šedivý svět a jít zase pařit. Zase si to užít. Výsledkem je neustálý kolotoč, víkend co víkend. Dá se z toho odejít, pokud se vám podaří dva měsíce nikam nejít. Pak se totiž vše začne tvářit jinak a ejhle, ono to s tou Párty zase tak žhavé nebude.
Co se možnosti upadnutí do závislosti týče. S tou je to jednoduché. Extáze vám ukáže, jak dokáže být svět pěkný. Jakmile účinek pomine, vrátíte se do šedivé reality a nastává problém. Proč být tady v tom hnusném světě, kde mě stejně nikdo nechápe? Slupnu další při nejbližší příležitosti a zase se vrátím mezi ty lidi, kteří vědí, co je to láska. Tak slupnete další. Pak zase další… Výsledek nepoznáte jen tak. Zdá se, že vám to jen prospívá. Poznáváte lépe mnohé lidi, krásně si se všemi rozumíte. Jenže na druhou stranu, vše ostatní jde kosmickou rychlostí do háje. A to hlavně přátelé, kteří tu s vámi byli ještě před tím, když jste to poprvé slupli. Nemluvím ani o mozku. Věci, jako třeba se učit nepřipadají v úvahu. Proč? Svět je tak šedivý. Navíc zapomeňte na to, že si budete něco pamatovat. Nebudete vědět, co vám někdo říkal před pěti minutami, ani kde jste tou dobou byli. Dokud si sami neuvědomíte, že se s vámi tohle děje, nemáte šanci z toho vyplout. Jak jsem psal výše, tak za dva měsíce se dá poznat, že se něco mění. Už na ty "Vyextoškovaný" obličeje nebudete mít náladu, svět zase tak šedivý nebude, hudba už nebude zase tak silně emotivní. Myslím si, že se po jediné Extázi ještě nikdo závislý nestal. Naopak, změnilo mu to náhled na svět po celý zbytek života. Je ale velice těžké přinutit se, nedát si další.
V současné době se cena pohybuje do 100 do 250 za jeden kus. Záleží na tom, od jaké větve stromu dealerství nakupujete. Jelikož je to poměrně palba, mnoho lidí šahá po LSD jako levnější náhražce.
Extáze může spustit geneticky podmíněnou depresy
Pokud se ve vaší rodině vyskytl případ deprese, asi byste si měli experimentování s extází pořádně rozmyslet. Tato droga podle všeho spouští depresi u lidí, kteří mají k této psychické nemoci genetické předpoklady.
Původně publikováno: 12. března 2005
Zdroj: New Scientist
Principem působení extáze (MDMA; 3,4-methylenedioxymethamphetamin) je zvýšení produkce mozkového neuropřenašeče serotoninu, který reguluje náladu. Podle obecného názoru toho extáze dosahuje obrácením směru transportérů serotoninu, které místo aby serotonin vychytávali a vraceli do nervových buněk, pumpují jej z nich ven.
Známe dva typy genů, které jsou zodpovědné za transportéry serotoninu - dlouhé a krátké. Výskyt krátké verze tohoto genu už byl výzkumem spojen s depresí, která se dostavuje při stresujících životních situacích. David Rubinstein a jeho kolegové z Cambridgské university chtěli zjistit, zda existuje podobné spojení s užíváním extáze,
Zkoumali 66 chronických uživatelů extáze, 30 kuřáků konopí a 28 lidí, kteří nikdy neužívali žádné ilegální drogy. Jejich výzkum odhalil, že u skupiny lidí s dvěma kopiemi krátkého genu platilo, že uživatelé extáze trpěli chronickou depresí s mnohem větší pravděpodobností než kuřáci konopí či abstinenti se stejnou genetickou výbavou.
Podle Rubinsteina tento výzkum naznačuje, že dosavadní studie rizik užívání extáze podceňovaly nebezpečí, hrozící specifickým skupinám obyvatel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MisS.BianQa MisS.BianQa | Web | 7. února 2009 v 20:16 | Reagovat

jj daj so to na blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama